Fjalorth i Ingredientëve & Lëkurës

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Aknet
Tre faktorët në shfaqjen e akneve janë yndyra, qelizat e vdekura të lëkurës dhe bakteret, dhe nëse ndonjë nga këta faktorë është jashtë ekuilibrit, mund të ndodhin shpërthime. Aknet kanë më shumë gjasa të shfaqen në lëkurë kur përjetoni stres, ndryshime hormonale, prodhim të tepërt të yndyrës dhe qarkullim më të ngadaltë të qelizave me plakjen.

Active Ingredient
Aktivët pa recetë (OTC) janë përbërës të rregulluar nga FDA. Shembuj janë Faktori i Mbrojtjes nga Dielli (SPF), Peroksidi i Benzoilit, Hidrokinoni, Squfuri dhe Acidi Salicilik. FDA kërkon që këta përbërës t’i nënshtrohen dhe të kalojnë me sukses testimin klinik dhe të pajtohen me standardet e etiketimit, duke përfshirë udhëzimet e përdorimit dhe pretendimet e përfitimeve.

Alkooli
Ekzistojnë lloje të ndryshme të alkoolit që përdoren në kozmetikë për arsye të ndryshme. SD Alcohol do të thotë alkool ‘veçanërisht i denatyruar’, i cili është krijuar posaçërisht për përdorim në kozmetikë për të avulluar shpejt, duke lënë përbërësit aktivë në sipërfaqen e lëkurës. Alkoolet yndyrore janë bërë nga acidet yndyrore dhe mund të përdoren si zbutës, trashës ose agjentë bartës për përbërës të tjerë. Ata tërheqin ujin për të mbajtur lagështinë në lëkurë dhe mund ta sprapsin ujin për të formuar një barrierë mbrojtëse të lëkurës. Ata gjithashtu krijojnë një strukturë kremoze.

Algae (alga deti)
Algat përdoren në kujdesin e lëkurës për të ndihmuar në mbështetjen e kolagjenit natyral, për të reduktuar rrudhat e dukshme dhe për të siguruar ekuilibrin e lagështisë në lëkurë. Konsiderohet nga disa si ushqimi më themelor por i plotë në botë. Si në dietë ashtu edhe në produktet e kujdesit të lëkurës, algat mund të ofrojnë vitamina, minerale, elementë gjurmë, aminoacide dhe acide yndyrore që janë të rëndësishme për ruajtjen e lëkurës së shëndetshme dhe rinore.

sin: Pullulan, Pepha Tight, Pepha-Tight, Mikroalga, Mikro Alga deti, Ekstrakt Algash, Ekstrakt i Algave të Detit, Leshterik, Leshterik deti

Acidi Alguronik
Acidi Alguronik gjendet ekskluzivisht në produktet e kujdesit të lëkurës Algenist dhe prodhohet nga mikroalgat. Karakteristikat e tij unike krijojnë rezultate të dukshme të kujdesit të lëkurës. Është treguar se mbështet kolagjenin dhe elastinën natyrale dhe nxit rinovimin e lëkurës deri në tonin dhe strukturën e lëkurës.

sin: Ekzopolisakaridet e algave

Aloe Vera
Aloe është një nga botanikët më të vjetër të njohur me përfitime për kujdesin e lëkurës, si qetësimi dhe ftohja e lëkurës (përfshirë përdorimin pas diellit) dhe sigurimin e hidratimit të lehtë. Pirja e lëngut të aloe verës është një praktikë popullore për shkak të besimit se ai siguron minerale, aminoacide dhe vitamina.

sin: Aloe, Aloe Vera, Aloe barbadensis

Acidet Alfa hidroksi (AHA)
Acidet Alfa Hidroksi (AHA) lirojnë “ngjitësin” që ngjit qelizat e vdekura të lëkurës në sipërfaqen e lëkurës; ato gjithashtu mbështesin acidin hialuronik natyral për të rritur hidratimin dhe mund të ndihmojnë në zvogëlimin e pamjes së pigmentimit të sipërfaqes dhe përmirësimin e shkëlqimit, dhe për të lëmuar strukturën. AHA-të më të përdorura janë Acidi Glikolik dhe Laktik.

sin: AHA, Acidi laktik, Acidi citrik, Acidi Tartarik, Acidi Malik, Laktati i Natriumit, Lauril Laktat, Cetyl Lactate, Myristyl Lactate, Acidi Mandelik, Glukonolactone, Acidi Fruta

Acidi alfa lipoik (acidi tioktik)
Acidi Alfa Lipoik (ALA ose Acidi Thioctic) përdoret për kujdesin e lëkurës për të energjizuar lëkurën e ‘lodhur’ në të njëjtën mënyrë që ndihmon trupin të shfrytëzojë sa më shumë burimet e energjisë. Zvogëlon shfaqjen e skuqjes, poret e zmadhuara dhe papërsosmëritë e sipërfaqes. Quhet “antioksidanti universal” pasi është i tretshëm në ujë dhe yndyrë, duke e bërë atë lehtësisht të përthithur dhe të përdoret nga trupi. Gjithashtu rrit shumë përfitimet antioksiduese të vitaminave C dhe E. Burimet dietike përfshijnë perimet me gjethe të errëta si lakra jeshile, zarzavate, spinaqi, si dhe brokoli, majaja dhe mishi i kuq.

sin: Acidi Tioktik, ALA

Amino acid
Në kujdesin e lëkurës, aminoacidet ose përdoren më vete për të nxitur hidratimin dhe elasticitetin, ose vargjet e aminoacideve mund të bashkohen për të formuar peptide. Teknologjia e peptideve ka evoluar dhe si rezultat, ka shumë peptide të ndryshme që ofrojnë një sërë përfitimesh bukurie. Një shembull i një aminoacidi popullor në kujdesin e lëkurës është Arginina.

sin: Arginine, Lisine, Proline, Valine, Tirosine, Leucine, Glicine, Phenylalanine, Alanine, Gama Amino Butiric Acid, GABA, Glutamine, Cisteine, Acetyl Cisteine, Carnitine, Thymidine, Guanosine, Guanine

Antioksidantë
Antioksidantët luftojnë stresorët mjedisorë (radikalët e lirë) që mund të dëmtojnë lëkurën. Për shembull: Lëngu i limonit (që përmban antioksidantin vitaminë C) i shtrydhur në një fetë molle do të ndihmojë në parandalimin e marrjes së mollës në kafe. Një “koktej” antioksidantësh mund të rrisë përfitimet mbrojtëse të një produkti. Vitaminat A, C, E energjizojnë njëra-tjetrën dhe funksionojnë më mirë kur përdoren së bashku sesa veçmas.

Arbutin
Arbutina është një antioksidant me origjinë bimore që mund të ndihmojë në promovimin e një ngjyre të njëtrajtshme të lëkurës. Mana dhe Bearberry janë forma natyrale të arbutinës që përdoren në kujdesin e lëkurës.

sin: Alfa-Arbutin, Beta-Arbutin

Argan Oil
Vaji i Arganit është përdorur nga gratë marokene për shekuj me radhë për përfitime bukurie. Funksionon mirë për të gjitha llojet e lëkurës si një përbërës zbutës që është i pasur me acide yndyrore të cilat forcojnë barrierën natyrore mbrojtëse të lëkurës.

sin: Argan, Argania spinosa

Avobenzone (Parsol 1789)
Avobenzone shpesh renditet me emrin tregtar Parsol 1789. Ky është një nga përbërësit më të përdorur në botë për kremin e diellit, sepse thith spektrin e plotë të rrezeve UVA.

sin: Parsol® 1789, PARSOL® 1789, Parsol 1789

Avocado Oil
Vaji i avokados përdoret në kujdesin e lëkurës pasi është treguar se minimizon dukshëm dëmtimet nga dielli, si dhe rikthen elasticitetin. Shtimi i avokadove në dietën tuaj nuk është vetëm një mënyrë e shkëlqyer për të marrë acide yndyrore esenciale dhe vitamina A, D dhe E, por edhe konsumimi i lëndëve ushqyese të tyre mund të jetë i dobishëm në ruajtjen e lëkurës së shëndetshme, rrezatuese dhe të butë.

syn: Persea americana

Acidi Azelaik
Acidi azelaik rrjedh nga majaja dhe përdoret në kujdesin e lëkurës zakonisht për të ndihmuar në promovimin e një ngjyre të barabartë të lëkurës (veçanërisht kur përdoret me acid glikolik).

BB Cream
“BB” në “BB Cream” qëndron për “Beauty Balm” ose “Blemish Balm”, një koncept i krijuar fillimisht nga dermatologë nga Gjermania dhe Koreja për të adresuar nevojat e lëkurës delikate dhe pas procedurave. Këta perfeksionues 5-në-1 përmbajnë përbërës trajtimi për të trajtuar shqetësime të ndryshme të lëkurës, për të hidratuar lëkurën e thatë dhe të dehidratuar, për të kamufluar tonet e pabarabarta të lëkurës, skuqjen dhe njollat, e përmirësojnë lëkurën duke mbushur strukturën dhe poret e pabarabarta dhe për të siguruar mbrojtje nga dielli me SPF.

Benzoyl Peroxide (BPO)
Peroksidi i benzoilit (BPO) është një trajtim shumë efektiv i akneve pa recetë (OTC), duke luftuar bakteret specifike për aknet. Shumica e retinoideve mohojnë efektin e BPO, kështu që përdorni BPO dhe retinoidet në rotacion për rezultate më të mira. Një praktikë më e mirë me këtë përbërës është ta inkorporoni atë ngadalë (çdo natë tjetër) në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës, pasi lëkura mund të përshtatet për të toleruar BPO gradualisht. Kjo mund të minimizojë potencialin për skuqje dhe thatësi kur përdorni BPO.

Beta-Glukan
Beta Glucan përdoret në kujdesin e lëkurës për të ndihmuar në lidhjen e lagështisë në lëkurë dhe për të siguruar mbrojtje antioksiduese. Mund të nxisë kolagjenin natyral si dhe qarkullimin e lëkurës për të ndihmuar në minimizimin e rrudhave të dukshme.

sin: Beta Glukan, betaglukan

Beta Hydroxy Acid (BHA)
Salicili (Beta-Hydroxy Acid ose BHA) punon për të kontrolluar prodhimin e tepërt të yndyrës dhe zvogëlon ngjitjen e yndyrës që bllokon poret dhe kontribuon në shpërthimet. Një salicilik i vërtetë që lufton aknet me shumë punë, gjithashtu eksfolon butësisht sipërfaqen e lëkurës.
Shih Salicilik.

Blackhead (Comedone)
Pikat e zeza mund të prekin të gjitha llojet e lëkurës, ato shpesh janë të zakonshme veçanërisht për lëkurën e yndyrshme dhe të kombinuar. Një pikë e zezë (comedone) është një pore me yndyrë të bllokuar me qeliza të vdekura të lëkurës. Kur ajri oksidon yndyrën, ai errësohet për të krijuar ngjyrën ‘e zezë’. Mbajtja e lëkurës dhe poreve pa mbeturina me ndihmën e acidit salicilik ose metodave të tjera eksfolimi mund të jetë e dobishme për këtë shqetësim.

Ceramides
Ceramidet janë lipide (yndyrna) që përfaqësojnë rreth 50% të strukturës së jashtme të lëkurës, e cila është në vend për të siguruar një pengesë midis jush dhe mjedisit. Ceramidet përdoren në kujdesin e lëkurës për të ndihmuar lëkurën të mbajë ujin dhe për të përmirësuar funksionin pengues të lëkurës. Funksioni i shëndetshëm pengues që krijojnë qeramidet gjithashtu minimizon linjat e imta të dukshme dhe e mban lëkurën të butë dhe të fortë.

sin: Ceramide 1, Ceramide 2, Ceramide 3, Ceramide 4, Ceramide 5, Ceramide 6, Phytosphingosine, Saliciloyl Phytosphingosine

Cetyl Alcohol
Ekzistojnë lloje të ndryshme të alkoolit që përdoren në kozmetikë për arsye të ndryshme. SD Alcohol do të thotë alkool ‘veçanërisht i denatyruar’, i cili është krijuar posaçërisht për përdorim në kozmetikë për të avulluar shpejt, duke lënë përbërësit aktivë në sipërfaqen e lëkurës. Alkoolet yndyrore janë bërë nga acidet yndyrore dhe mund të përdoren si zbutës, trashës ose agjentë bartës për përbërës të tjerë. Ata tërheqin ujin për të mbajtur lagështinë në lëkurë dhe mund ta sprapsin ujin për të formuar një barrierë mbrojtëse të lëkurës. Ata gjithashtu krijojnë një strukturë kremoze.

Collagen
Kolagjeni bashkëpunon me elastinën në lëkurën tuaj për të krijuar një strukturë të lëmuar, integritet strukturor dhe një pamje të shëndetshme rinore. Plakja mjedisore dhe gjenetike reduktojnë kolagjenin dhe elastinën me kalimin e kohës. Kolagjeni përdoret në kujdesin e lëkurës për të ndihmuar në krijimin e një velloje lagështie në sipërfaqen e lëkurës, e cila redukton dukshëm shfaqjen e rrudhave.

sin: Atelokolagjen, Kolagjen Detar, Kolagjen i Hidrolizuar

Combination Skin
Lëkura e kombinuar mund të duket se ka dy lloje të ndryshme lëkure – normale për t’u tharë në faqe ose në pjesë të izoluara të fytyrës, më e yndyrshme dhe e prirur ndaj shpërthimeve në zonën T. Është lloji më i zakonshëm i lëkurës dhe shumë produkte janë formuluar duke pasur parasysh nevojat e lëkurës së kombinuar. Provoni ta personalizoni duke përdorur një pastrues për lëkurë normale në të thatë për të shmangur zhveshjen e lëkurës nga lagështia dhe ndiqni me një locion për lëkurë të kombinuar në të yndyrshme për hidratim të lehtë. Trajtimi i njollave me maska ​​dhe eksfoliantë mund të ndihmojë në arritjen e ekuilibrit të shëndetshëm.

CoQ10 (Ubiquinone)
CoQ10 në kujdesin e lëkurës mbron lipidet dhe proteinat nga oksidimi dhe rrit efektivitetin e antioksidantëve të tjerë. Mishi, peshku, avokado dhe vaji vegjetal janë burime të shkëlqyera të CoQ10 dietike.

sin: Ubiquinone, CoQ10, Co-Q10, Koenzima Q-10

Dimethicone
Silikoni rrjedh nga rëra dhe përdoret në kozmetikë për të ofruar një formulë estetikisht të këndshme, veçanërisht në serume dhe hidratues. Ka lloje të ndryshme silikoni, dhe silikonet e klasës kozmetike krijojnë një teksturë elegante, të mëndafshtë dhe të përhapur në produktet e kujdesit të lëkurës. Silikoni është një përbërës i dëshirueshëm, sepse mund të japë përbërësit aktivë në produkt dhe të zbusë menjëherë pamjen e papërsosmërive. Silikonet parandalojnë humbjen e lagështisë dhe vetitë e tyre i bëjnë poroze (duke lejuar lëkurën të marrë frymë) si dhe rezistente ndaj ajrit.

Dry Skin
Lëkura e thatë shpesh mund të ndihet e shtrënguar pas pastrimit, kështu që pastruesit kremoz dhe/ose vajrat pastrues janë një zgjedhje e shkëlqyer për këtë lloj lëkure. Plotësimi dhe ngrënia e omega-3 mund të jetë e dobishme për lëkurën e thatë. Shmangni kushtet ekstreme të motit, pini shumë ujë dhe përdorni një lagështues për të ndihmuar në lehtësimin e shqetësimeve të lëkurës së thatë. Provoni të vendosni një maskë hidratuese gjatë natës për t’u zgjuar në lëkurë të hidratuar mirë dhe me shkëlqim.

Elastin
Elastina lejon lëkurën tuaj të zgjerohet dhe të ‘rikthehet’, dhe përdoret në kujdesin e lëkurës për të tërhequr ujin në lëkurë si dhe për të mbështetur fleksibilitetin e lëkurës. Ekspozimi në diell dëmton rrjetin e fibrave të elastinës në lëkurë me kalimin e kohës, duke e bërë kremin kundër diellit jashtëzakonisht të rëndësishëm për mbrojtjen e elasticitetit në elasticitetin e lëkurës.

Encapsulation
Kapsulimi është një sistem dërgimi i synuar që mbështjell një përbërës kyç në një film të hollë, të ngjashëm me një flluskë. Kjo mbron integritetin e përbërësit dhe është një mjet efektiv për të rritur përthithjen e përbërësve të tretshëm në ujë dhe të tretshëm në yndyrë. Mund t’i bëjë përbërësit aktivë më të tolerueshëm, duke minimizuar ndjeshmërinë duke maksimizuar fuqinë. Liposomet, mikrokapsulat dhe nanozomet janë shembuj. Shih Nanoteknologji.

sin: Liposomet, Mikrosferat, Mikrokapsulat, Nanozomet, Lirimi në Kohë, Koha e Çlirimit

Enzymes
Enzimat shpërndajnë qelizat sipërfaqësore të lëkurës për thithjen më të mirë të produktit dhe në të njëjtën kohë përmirësojnë përputhshmërinë e lëkurës. Eksfolimi enzimatik është një metodë e preferuar për lëkurë të freskët, me shkëlqim. Kërkoni “Tre P-të”: Papaja, ananasi dhe kungulli, të cilat përdoren shpesh në kujdesin e lëkurës.

sin: Papaja, Papain, ananasi, Bromelain, kungull, Cucurbita Pepo

Essential Fatty Acid (EFA)
Acidet yndyrore esenciale (EFA) janë të nevojshme për lëkurë të shëndetshme, rrezatuese dhe të butë. EFA-të nuk mund të prodhohen nga trupi; burimet dietike dhe suplementet, si dhe kujdesi për lëkurën që përmbajnë këta përbërës janë të dobishëm në promovimin e lëkurës së ushqyer dhe të zhdërvjellët. Burime të shkëlqyera dietike EFA janë peshku, farat e lirit, farat chia, farat e lulediellit dhe arrat.

sin: Carthamus Tinctorius, Safflower, Rosa canina, Rose Hip, Rosehip, Acai, Açaí, Euterpe Oleracea, EFA, Omega-3, Omega-6, Rrush pa fara e zezë, Kumbulla të thata Amygdalus, Borage, Borago officinalis, Linseed, Lisim Umeseed, Fara liri, aguliçe e mbrëmjes, Oenothera biennis, Acid Alfa-Linolenik, Acidi Linolenik, Acidi Linoleik, Buckthorn deti, Manaferri i detit, Hippophae rhamnoides, Fara e kërpit, Kanabis sativa, Rapeseed, Canola, Brassica napus, Seme, Sema vulgare, luledielli, Helianthus Annuus, Meadowfoam, Limnanthes Alba, Kajsi, Prunus Armeniaca, Camelina, Camelina sativa, Camellia, Camellia oleifera, Crambe, Crambe abyssinica, Macadamia, Macadamia Ternifolia, Curunuscil, Cuteminus , Nigella sativa, Shorea stenoptera, Illipe, Theobroma kakao, Kakao, Astrocaryum Murumuru, Mangifera indica, Mango, Citrullus lanatus, Shalqi, Prunus Domestica, Kumbulla, Rubus idaeus, Mjedër, Oryza Riflora, Sativa, racujá, Lule pasioni, Attalea speciosa, Orbignya oleifera, Babassu

Essential Oils
Vajrat esencialë janë me origjinë bimore, të lehta dhe lehtësisht të përthithur. Varietetet e ndryshme të vajrave esencialë bëjnë lëkurën që të arrij përfitime unike të bukurisë për të rritur shkëlqimin, për të balancuar yndyrën, për të mbështetur qarkullimin natyror dhe për të përmirësuar një ndjenjë mirëqenieje. Këto vajra të fuqishëm kombinohen me vajra të përshtatshëm shoqërues në produkte për përdorim aktual.

Fermented Ingredients
Fermentimi ndihmon në pastrimin, rafinimin dhe rritjen e disponueshmërisë biologjike të përbërësve, kështu që produktet pranohen dhe absorbohen më lehtë nga lëkura. Kjo lejon që produkti të punojë me lëkurën dhe jo kundër saj, duke përmirësuar funksionet natyrore të lëkurës për ta bërë atë më të shndritshme, më të fortë dhe më elastike. Përbërësit e fermentuar janë një trend në rritje në ushqim dhe mendohet se përmirësojnë tretjen dhe lejojnë trupin të thithë më mirë lëndët ushqyese të ushqimit.

Ferulic Acid
Acidi ferulik është një antioksidant nga bimët dhe është shumë efektiv në bashkëpunim me vitaminat C dhe E për të rritur efikasitetin dhe për të rritur qëndrueshmërinë e formulës.

Free Radicals
Radikalet e lira janë disa nga faktorët më të mëdhenj të plakjes, duke reduktuar integritetin e kolagjenit dhe elastinës në lëkurë, si dhe duke ulur aftësitë natyrore rinovuese të lëkurës. Antioksidantët mbrojnë kundër aktivitetit të radikaleve të lira për të nxitur mbrojtjen e lëkurës.

Gluten
Gluteni është një proteinë që rrjedh nga gruri dhe drithërat e lidhur, duke përfshirë elbin dhe thekër. Ka disa produkte kozmetike të etiketuara si pa gluten. Nëse jeni të interesuar për këto produkte, kërkoni deklarata si ‘pa gluten’ ose ‘pa gluten’ në etiketën e paketimit të produktit. Për shkak të ndryshimeve periodike në formulimet dhe burimet e përbërësve të produktit, për informacionin më të përditësuar, praktika e rekomanduar është të kontaktoni drejtpërdrejt markat në lidhje me statusin pa gluten të produkteve të tyre.

Glycerin
Glicerina përdoret në kujdesin e lëkurës si një zbutës, agjent rrëshqitës dhe hidratant që thith lagështinë nga ajri dhe e tërheq atë në lëkurë. Gjithashtu rrit përhapjen e produkteve kozmetike. Është studiuar dhe përdorur gjerësisht në kujdesin e lëkurës për pajtueshmërinë e tij me përbërës të tjerë.

Glycolic Acid
Shih Alfa Hydroxy Acids (AHAs). Acidi glikolik është acidi alfa hidroksi më i përdorur, pasi konsiderohet nga shumica si funksionimi më i mirë dhe i dobishëm nga të gjithë AHA-të. Glikoliku ‘ngjit’ qelizat e vdekura të lëkurës dhe rrit eksfolimin. Kjo përmirëson pamjen e poreve të zgjeruara, shenjat e akneve dhe pigmentimin e sipërfaqes, duke krijuar një çehre të shndritshme.

Hyaluronic Acid
Acidi hialuronik është një përbërës kyç në shumë produkte për kujdesin e lëkurës për të gjitha llojet e lëkurës, si për përfitimet e tij në ruajtjen e lagështirës ashtu edhe për aftësinë e tij për të dhënë përbërës të tjerë aktivë si vitamina C në lëkurë. Mund të tërheqë deri në 1000 herë peshën e ujit nga lagështia në ajër. Përdoret gjithashtu në kujdesin kundër plakjes për të ngopur lëkurën me lagështi, duke reduktuar shfaqjen e linjave të holla.

sin: hialuronat natriumi, acidi hialuronik

Hydroquinone
Një përbërës shumë efektiv për zbardhjen e njollave të errëta dhe frenimin e prodhimit të melaninës. FDA lejon një maksimum prej 2% hidrokinone në formulimet kozmetike pa recetë. Është e rëndësishme të minimizoni ekspozimin ndaj diellit dhe të mbroni lëkurën me SPF kur përdorni ndonjë produkt për zbardhjen e lëkurës.

Hyperpigmentation
Hiperpigmentimi karakterizohet nga njolla të errëta dhe/ose njolla të errëta më të mëdha. Trashëgimia dhe ekspozimi në diell janë të dyja shumë të rëndësishme në rolin e pigmentimit. Meqenëse lëkura e errët prodhon më shumë melaninë, ajo është gjithashtu më e prirur ndaj hiperpigmentimit. Dëmtimi i diellit, inflamacioni, lëndimet e lëkurës (përfshirë inflamacionin pas akneve), si dhe ndryshimet hormonale, mund të kontribuojnë në shfaqjen e njollave të errëta. Produktet që trajtojnë hiperpigmentimin trajtojnë melaninën e tepërt dhe produktet eksfoluese si acidet alfa hidroksi ndihmojnë në prishjen e pigmentit sipërfaqësor për të promovuar një ton të barabartë të lëkurës. Sigurohuni që të përdorni një krem ​​kundër diellit me spektër të gjerë dhe kufizoni ekspozimin tuaj në diell për të ruajtur më mirë rezultatet e ndriçimit.

Jojoba Oil
Përthithet lehtësisht dhe punon me lipidet natyrale në lëkurë, duke parandaluar humbjen e ujit për të zbutur lëkurën. Është shumë i qëndrueshëm dhe gjendet shpesh në hidratues, buzëkuq dhe shampo dhe balsam.

sin: Simmondsia chinensis, Isopropyl Jojobate

Keratin
Keratina është një proteinë që gjendet në lëkurë, flokë dhe thonj, dhe kështu është shpesh një përbërës i paraqitur në produktet që synojnë të forcojnë shtresën më të jashtme të lëkurës, të lëmojnë dhe forcojnë flokët, si dhe të mbrojnë dhe ushqejnë thonjtë.

Kojic Acid
Acidi Kojic përdoret në kujdesin e lëkurës për të promovuar një pamje të njëtrajtshme dhe rrezatuese. Mund të ndihmojë në mbështetjen e aftësisë natyrore të trupit për të luftuar melaninën e tepërt. Shpesh merret nga kërpudhat ose si nënprodukt i orizit të fermentuar në hir.

sin: Dipalmitat e Acidit Kojic

Melanin
Një term i përdorur për t’iu referuar pigmenteve natyrore që gjenden në lëkurë, flokë dhe zona të syrit. Ndihmon në mbrojtjen e lëkurës nga dëmtimi UVB.

Nanotechnology
Nanoteknologjia në formulimet e kujdesit të lëkurës përmirëson shpërndarjen, stabilitetin dhe rrit efikasitetin e përbërësve kryesorë. Llojet më të zakonshme të nanogrimcave të përdorura në kujdesin e lëkurës janë përbërësit fizikë të kremit të diellit Dioksidi i Titaniumit dhe Oksidi i Zinkut. Nanoteknologjia përmirëson formulat e mbrojtjes nga dielli dhe u jep këtyre formulave mbrojtëse kundër diellit një ndjesi më elegante dhe pamje të pazbulueshme në lëkurë.

Niacinamide
Niacinamidi mbështet funksionin pengues të lëkurës dhe qeramideve natyrale, për të minimizuar skuqjen e dukshme dhe për të parandaluar dehidratimin. Mund të rrisë energjinë e lëkurës dhe të promovojë një shkëlqim rinor, duke përmirësuar pamjen e njollave të errëta dhe poreve të mëdha.

sin: Nikotinamid, Amid i Acidit Nikotinik, Nikotinat Myristyl

Normal Skin
Lëkura normale e ekuilibruar idealisht zakonisht ka një çehre të barabartë dhe pore të rafinuara. Llojet normale të lëkurës duhet të fokusohen në mbrojtjen nga stresorët mjedisorë, duke përfshirë diellin për të ruajtur gjendjen e saj të lumtur.

Octinoxate
Octinoxate (i njohur gjithashtu si Octyl Methoxycinnamate) është përbërësi më i përdorur për kremin e diellit UVB. Shpesh kombinohet me oksid zinku për mbrojtje me spektër të gjerë UVA/UVB.

sin: Octyl Methoxycinnamate

Octisalate
Octisalate i njohur si Octyl Salicilate zakonisht kombinohet me përbërës të tjerë SPF për të rritur më tej vlerën UVB dhe mbrojtjen nga djegia nga dielli.

sin: oktil salicilat

Oily Skin
Në lëkurën e yndyrshme poret janë më të dukshme dhe vazhdimisht mbiprodhojnë yndyrë duke çuar në pika të zeza, pika të bardha dhe njolla. Linjat e holla dhe rrudhat kanë më pak gjasa të shfaqen derisa lëkura të përparojë në një lloj lëkure të kombinuar me moshën. Disa vajra pastrimi mund të funksionojnë çuditërisht mirë për këtë lloj lëkure, dhe produktet me acid salicilik ndihmojnë në reduktimin e yndyrës së tepërt dhe shkëlqimin. Acidi hialuronik, aloe dhe glicerina priren të jenë përbërës të mirë balancues për këtë lloj lëkure që duhet kërkuar në një hidratues.

Olive
Vaji i ullirit dhe një nga elementët kryesorë të tij, squaleni, është i dobishëm për lëkurën e thatë për shkak të përmbajtjes së acideve yndyrore. Është një vaj mbartës i shkëlqyer për vajrat esencialë të përdorur në kujdesin e lëkurës dhe mund të rrisë aftësinë e lëkurës për të mbajtur lagështinë. Ulliri ka qenë historikisht një element ushqimor i njohur për përfitimet e tij shëndetësore dhe bukurie.

sin: Olea Europaea, Vaj ulliri, Ekstrakt i gjetheve të ullirit

Oxybenzone
Oxybenzone dihet se është një krem ​​mbrojtës efektiv për rrezet UVA dhe UVB. Përdoret gjithashtu për të ruajtur efikasitetin e përbërësve të kremit të diellit dhe mund të shtohet për të siguruar performancën optimale.

sin: Eusolex 4360, Escalol 567

Parabens
Parabenët janë konservues sintetikë që përdoren për të penguar rritjen e baktereve dhe mikrobeve në produkte. Janë shumë të qëndrueshme dhe shumë efikase. Ato kanë një histori të gjatë përdorimi dhe zakonisht gjenden në ushqime, farmaceutikë, si dhe në produkte të kujdesit personal.

Parsol 1789
Avobenzone shpesh renditet me emrin tregtar Parsol 1789. Ky është një nga përbërësit më të përdorur në botë për kremin e diellit, sepse thith spektrin e plotë të rrezeve UVA.

Shihni Avobenzone.

Peptides
Peptidet përdoren në kujdesin e lëkurës për të nxitur qëndrueshmërinë dhe për të minimizuar shenjat e dukshme të plakjes si linjat e holla dhe rrudhat dhe njollat ​​e errëta. Teknologjia e peptideve bazohet në krijimin dhe manipulimin e zinxhirëve të aminoacideve dhe proteinave, dhe kjo teknologji ka evoluar shpejt për të adresuar shqetësimet e shumta të kujdesit të lëkurës.

sin: Argireline

Petrochemicals
Petrokimikat përdoren në kozmetikë për të përmirësuar strukturën dhe përhapjen, dhe mund të ndihmojnë në formimin e një pengese mbrojtëse, duke promovuar një shtresë lipidike të rivendosur. Vaji mineral i klasës kozmetike, vaji dhe parafina përdoren zakonisht në produktet e kujdesit të lëkurës. Shembuj të zakonshëm janë balsamët e buzëve dhe kremrat e duarve të krijuara për të parandaluar plasaritjen.

pH Factor
PH i referohet nivelit të aciditetit ose alkalinitetit të një përbërësi, produkti ose të lëkurës. Lëkura jonë është natyralisht acid, dhe mund të variojë nga 4.4 në 5.6. Faktori pH i produkteve të kujdesit të lëkurës është rregulluar shkencërisht për të punuar me përbërës të veçantë për të arritur përfitimet e dëshiruara.

Phthalates
Ftalatet mund të përdoren për të stabilizuar, emulsifikuar dhe rritur viskozitetin, dhe për të shpërndarë, pezulluar dhe lidhur përbërës të tjerë.

Polymer
Mijëra përbërës kozmetikë janë krijuar duke përdorur shkencën e polimerit. Polimeret mbrojnë dhe kontrollojnë shpërndarjen e përbërësve kryesorë. Polimer do të thotë “shumë pjesë” dhe nuk tregon ndonjë formulë specifike; shembuj të polimereve natyrore janë polisaharidet, goma dhe celuloza.

Protein
Proteina gjendet në të gjitha qelizat e gjalla dhe është një element i rëndësishëm në flokë, lëkurë dhe thonj. Proteinat e grurit, sojës dhe qumështit janë proteina të përdorura zakonisht në kujdesin e lëkurës. Aminoacidet kombinohen për të formuar proteina dhe peptide, dhe kombinime të ndryshme formulohen për të adresuar shqetësime të ndryshme. Proteinat si kolagjeni dhe keratina forcojnë lëkurën, flokët dhe thonjtë, duke kontribuar në shëndetin e lëkurës dhe flokëve dhe duke nxitur forcën.

sin: Proteina e grurit, Proteina e qumështit

Retinoids
Retinoidet rrjedhin nga vitamina A. Retinoidet u shërbejnë mirë të gjitha llojeve të lëkurës dhe shumë shqetësimeve të lëkurës. Gjetja e retinoidit të duhur për nevojat tuaja mund të ndihmojë në përmirësimin e qarkullimit të qelizave, zvogëlimin e linjave të dukshme, minimizimin e poreve të zgjeruara dhe promovimin e një ngjyre të barabartë të lëkurës. Për fillestarët, mund të jetë e dobishme të filloni duke përdorur retinoidin çdo natë të tretë dhe gradualisht të rrisni frekuencën e përdorimit ndërsa lëkura juaj përshtatet. Retinoidet mund ta bëjnë lëkurën më të ndjeshme ndaj fotove, ndaj përdorni çdo ditë krem ​​dielli me spektër të gjerë UVA/UVB.

sin: Retinyl Palmitate, Vitamin A, Retinyl Acetate

Retinoids
Retinoidet rrjedhin nga vitamina A. Retinoidet u shërbejnë mirë të gjitha llojeve të lëkurës dhe shumë shqetësimeve të lëkurës. Gjetja e retinoidit të duhur për nevojat tuaja mund të ndihmojë në përmirësimin e qarkullimit të qelizave, zvogëlimin e linjave të dukshme, minimizimin e poreve të zgjeruara dhe promovimin e një ngjyre të barabartë të lëkurës. Për fillestarët, mund të jetë e dobishme të filloni duke përdorur retinoidin çdo natë të tretë dhe gradualisht të rrisni frekuencën e përdorimit ndërsa lëkura juaj përshtatet. Retinoidet mund ta bëjnë lëkurën më të ndjeshme ndaj fotove, ndaj përdorni çdo ditë krem ​​dielli me spektër të gjerë UVA/UVB.

sin: Retinyl Palmitate, Vitamin A, Retinyl Acetate

Salicylic Acid (BHA)
Salicili (Acidi Beta-Hydroksi ose BHA) punon për të kontrolluar prodhimin e tepërt të yndyrës dhe zvogëlon ngjitjen e yndyrës që bllokon poret dhe kontribuon në shpërthimet. Një salicilik i vërtetë që lufton aknet me shumë punë, gjithashtu eksfolon butësisht sipërfaqen e lëkurës.

Silicone
Silikoni rrjedh nga rëra dhe përdoret në kozmetikë për të ofruar një formulë estetikisht të këndshme, veçanërisht në serume dhe hidratues. Ka lloje të ndryshme silikoni, dhe silikonet e klasës kozmetike krijojnë një teksturë elegante, të mëndafshtë dhe të përhapur në produktet e kujdesit të lëkurës. Silikoni është një përbërës i dëshirueshëm, sepse mund të japë përbërësit aktivë në produkt dhe të zbusë menjëherë pamjen e papërsosmërive. Silikonet parandalojnë humbjen e lagështisë dhe vetitë e tyre i bëjnë poroze (duke lejuar lëkurën të marrë frymë) si dhe rezistente ndaj ajrit.

sin: dimetikoni, ciklometikoni, ciklopentasiloksani, fenil trimetikoni, metikoni, polidimetilsiloksani

Sonic Cleansing
Sonic Cleansing largon në mënyrë efektive grimin, papastërtitë dhe vajin, duke përmirësuar dukshëm poret, mpiksjen dhe strukturën e pabarabartë. Sonic Power pastron thellë, masazhon dhe eksfolon butësisht për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës, duke rritur përthithjen e produkteve të kujdesit të lëkurës që pasojnë.

SPF
SPF do të thotë Faktori i Mbrojtjes së Diellit, vlera numerike që tregon nivelin e efektivitetit të ofruar nga një krem ​​kundër diellit në parandalimin e djegies nga dielli dhe kushteve të tjera të shkaktuara nga ekspozimi në diell. Ndërsa SPF specifikon nivelin e mbrojtjes nga rrezet UVB, testet dhe etiketat e reja të kërkuara për kremin e diellit me Spektër të Gjerë sigurojnë që mbrojtja UVA të rritet së bashku me vlerat më të larta SPF. Megjithatë, edhe produktet me SPF të lartë duhet të aplikohen dhe të ri-aplikohen sipas etiketës. udhëzime për të arritur dhe ruajtur sigurinë e duhur nga dielli.

Sulfates
Sulfatet emulsojnë papastërtitë dhe yndyrën dhe krijojnë një veprim shkumës. Sodium Lauryl dhe Sodium Laureth Sulfatet janë surfaktantë të zakonshëm në pastruesit e fytyrës, shamponat dhe larjet e trupit.

Sulfur
Squfuri është përdorur për shqetësimet e lëkurës duke përfshirë puçrrat për më shumë se një mijë vjet, duke përfshirë romakët që zhyten në burime të nxehta squfuri për të trajtuar sëmundjet e lëkurës. Është një agjent i shkëlqyer kundër akneve pasi thajnë njollat ​​ekzistuese dhe mund të ndihmojë bllokimet dhe njollat ​​e ardhshme të poreve. Llojet e lëkurës me vaj dhe ato të kombinuara mund të përdorin maska ​​squfuri për të menaxhuar yndyrën e tepërt dhe shkëlqimin.

sin: Squfur koloidal, Squfur

Synthetic Fragrance
Aromat sintetike sigurojnë qëndrueshmëri dhe cilësi në formulimet e produkteve, mund të minimizojnë konsumin e lëndëve të para natyrore dhe mund të kontribuojnë në një gamë më të gjerë opsionesh aromash sesa ato që mund të krijohen natyrshëm. Ndonjëherë aroma sintetike krijohet në laborator ose mund të fillojë si një aromë natyrale dhe të modifikohet në laborator.

Titanium Dioxide
Dioksidi i Titaniumit është mineral i cili përdoret si një krem ​​fizik kundër diellit si për UVA ashtu edhe për UVB (spektër të gjerë). Mbetet në sipërfaqen e lëkurës, duke shpërndarë dritën UV. Ky përbërës natyral mund të kombinohet me kremra sintetikë për të rritur faktorin mbrojtës nga dielli (SPF). Është një përbërës me shumë funksione i përdorur gjerësisht në kozmetikë si për të siguruar mbulim ashtu edhe një bazë për pigmente, veçanërisht në bazë, dhe mund të përdoret si trashës.

Triclosan
Triclosan është një agjent antibakterial dhe antifungal. Përdoret në pastrues për lëkurë të prirur ndaj shpërthimit. Mund të ndihmojë në parandalimin dhe trajtimin e njollave, veçanërisht kur kombinohet me produkte për kujdesin e lëkurës që përmbajnë peroksid benzoyl ose acid salicilik, pasi mund të rrisë efektivitetin e trajtimeve të tjera të akneve.

UVA/UVB
Të dyja janë lloje të rrezeve nga rrezet e diellit që arrijnë në tokë. Ultraviolet A dhe ultraviolet B janë të dyja përgjegjëse për dëmtimin e lëkurës nga ekspozimi në diell. UVA dihet se depërton thellë në lëkurë dhe shkakton dëmtime në afat të gjatë, si rrudhat dhe kanceri i lëkurës. UVB arrin shtresën e sipërme të epidermës dhe mund të çojë në djegie nga dielli, rrezitje, kancer të lëkurës dhe katarakte.

Vitamin A
Retinoidet rrjedhin nga vitamina A. Retinoidet u shërbejnë mirë të gjitha llojeve të lëkurës dhe shumë shqetësimeve të lëkurës. Gjetja e retinoidit të duhur për nevojat tuaja mund të ndihmojë në përmirësimin e qarkullimit të qelizave, zvogëlimin e linjave të dukshme, minimizimin e poreve të zgjeruara dhe promovimin e një ngjyre të barabartë të lëkurës. Për fillestarët, mund të jetë e dobishme të filloni duke përdorur retinoidin çdo natë të tretë dhe gradualisht të rrisni frekuencën e përdorimit ndërsa lëkura juaj përshtatet. Retinoidet mund ta bëjnë lëkurën më të ndjeshme ndaj fotove, ndaj përdorni çdo ditë krem ​​dielli me spektër të gjerë UVA/UVB.

Shihni Retinoidet.

Vitamin C
Vitamina C përdoret në kujdesin e lëkurës për të ndihmuar në mbrojtjen e kolagjenit nga dëmtimi UV, dhe gjithashtu mund të mbështesë prodhimin natyral të kolagjenit. Nxit qëndrueshmërinë, rrit shkëlqimin dhe ndihmon me strukturën e pabarabartë. Në kujdesin e lëkurës, Vitamina C është një përbërës i mirëvlerësuar për shqetësimet kundër plakjes dhe mbrojtjen antioksiduese, duke e bërë atë veçanërisht të rëndësishme për përdorim gjatë ditës.

sin: Kalciumi Acerbat, Askorbil Palmitat, Vitamina C Palmitate, Askorbat Natriumi, Aminopropil Askorbil Fosfat, Tetraheksildecil Askorbat, Askorbil Tetraizopalmitat, Askorbil Natriumi Fosfat, Askorbat Kalciumi, Askorbat e Kalciumit, Askorbyl Acid Askorbil-Askorbial-Acid, Askorbyl-Askorbil-Acid, Askorbyl-Askorbil-Acid, Askorbyl-Askorbil-Acid, Askorbyl-Askorbil-Acid, Askorbyl-Askorbil-Acid, Askorbil-Askorbil-Acid, Askorbyl-Acid, Askorbyl-Acid, Askorbyl-Ascorbyl, ascorbyl-Ascorbic, syn:

Vitamin D
Vitamina D përdoret në kujdesin e lëkurës për të rritur qëndrueshmërinë dhe për të lëmuar strukturën e lëkurës. Thuhet se mbështet kolagjenin, elasticitetin dhe elasticitetin e lëkurës. Meqenëse përdorimi i një SPF ditor është i rëndësishëm dhe ekspozimi ynë në diell mund të jetë i kufizuar, produkte të reja për kujdesin e lëkurës kanë dalë së fundmi për të adresuar këtë dilemë. Mjeku juaj mund të kryejë një test të thjeshtë për të identifikuar nëse Suplementet e Vitaminës D janë të përshtatshme për nevojat tuaja specifike.

sin: ergokalciferol, kolekalciferol

Vitamin K
Vitamina K përdoret në kujdesin e lëkurës për të reduktuar skuqjen e dukshme dhe në trajtimet e syve për të trajtuar shfaqjen e rrathëve të errët. Vitamina K është e nevojshme në trup për koagulimin e gjakut; për rrjedhojë, disa produkte për kujdesin e lëkurës e inkorporojnë atë për mavijosje pas procedurës.

sin: phytonadion

Willow Bark
Lëvorja e shelgut është një acid beta-hidroksi natyral dhe ky përbërës mund të ndihmojë në promovimin e poreve të pastra, të qetësojë skuqjen e dukshme dhe të minimizojë yndyrën dhe shkëlqimin e tepërt. Salicilik është një përbërës i fuqishëm i akneve që mund të rrjedh nga lëvorja e shelgut ose të krijohet në mënyrë sintetike.

sin: Salix alba, shelgu

Witch Hazel
Lajthia e shtrigës raportohet të ketë përfitime qetësuese dhe kundër skuqjes dhe shpesh përdoret në kremra pas rruajtjes për këtë arsye. Përdoret gjithashtu në toner, veçanërisht për llojet e lëkurës me vaj dhe të kombinuar. Thuhet se shtrëngon lëkurën dhe minimizon poret e dukshme, ndërkohë që redukton yndyrën e tepërt në sipërfaqen e lëkurës.

sin: Hamamelis virginiana

Zinc Oxide
Oksidi i zinkut është një mineral natyral që siguron mbrojtje nga dielli me spektër të gjerë UVA dhe UVB. Ashtu si dioksidi i titanit, ai është një krem ​​mbrojtës fizik që qëndron në sipërfaqen e lëkurës dhe shpërndan dritën. Oksidi i zinkut mund të jetë qetësues për lëkurën dhe shpesh gjendet në produktet për riparimin e barrierave për skuqjen e pelenave, formulat për aknet/njollat ​​dhe suplementet orale për pastrimin e lëkurës.

GlamShop

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop