Niacinamidi është i nevojshëm për funksionimin e duhur të yndyrave dhe sheqernave në trup, si dhe për mirëmbajtjen e qelizave të shëndetshme. Niacinamidi formohet kur konsumohet më shumë niacinë sesa kërkon trupi. Niacinamidi, ndryshe nga niacina, nuk ndihmon në trajtimin e kolesterolit të lartë.

Çfarë është niacinamidi?

Niacinamide (nikotinamidi) është një lloj vitamine B3 me përfitime të shumta aktuale të dokumentuara mirë.

Çfarë efekti ka niacinamidi në lëkurë?

Problemet e lëkurës, veshkave dhe trurit mund të rezultojnë nga mungesa e B-3. Plotësimi me niacinamide mund të ndihmojë në parandalimin e mungesës së B-3. Niacinamidi është veçanërisht i rëndësishëm për trupin tonë, sepse ne nuk mund ta prodhojmë atë vetë. Për shkak se vitamina është e tretshme në ujë, duhet ta konsumojmë ose ta aplikojmë në mënyrë topike për të korrur përfitimet e saj.

Niacinamide është një kozmetikë kundër plakjes që përdoret zakonisht për trajtimin e akneve, ekzemës dhe sëmundjeve të tjera të lëkurës.

SHËNIM: Niacinamidi nuk duhet të ngatërrohet me niacinën, NADH, ribozidin nikotinamid, nikotinatin inositol ose L-triptofanin. Këto nuk janë e njëjta gjë.

 

Përfitimet e Niacinamidit:

 • Niacinamidi mund të ndihmojë në zbehjen e hiperpigmentimit të lëkurës.
 • Redukton pamjen e poreve duke e mbajtur lëkurën të lëmuar dhe të hidratuar.
 • Niacinamidi mund të jetë i dobishëm për aknet e rënda, veçanërisht format inflamatore si papulat dhe pustula.
 • Ka potencialin për të rregulluar dhe stabilizuar prodhimin e yndyrës në lëkurë.
 • Niacinamidi ndihmon në formimin e keratinës, një proteinë që e mban lëkurën tuaj të fortë dhe të shëndetshme.
 • Aplikimi i niacinamidit është treguar se zvogëlon skuqjen dhe njollat ​​e lëkurës.
 • Niacinamidi është treguar se përmirëson dhe parandalon zbehjen pa shkaktuar irritim, duke e bërë atë një vend ideal për rikthimin e tonit të lëkurës.

 

Produkte te sugjeruara:

Paula’s Choice 10% NIACINAMIDE BOOSTER

Paula’s Choice CLINICAL NIACINAMIDE 20% TREATMENT

Daily Hydro-Drops® Facial Serum

GlamShop

0
  0
  Your Cart
  Your cart is emptyReturn to Shop